פייסבוק - FaceBook הרשת החברתית שהשתלטה על העולם
שמעת כמה שווה הרשת החברתית פייסבוק? מה הם מתכננים לעשות ששווה כל כל הרבה כסף? מה עומד מאחורי רשת חברתית?
פייסבוק - FaceBook הרשת החברתית שהשתלטה על העולם03-5446364פייסבוק - מבט מבפנים

Hebrew

בשנים האחרונות אין כמעט אדם שאינו שמע על פייסבוק. גם אם אינכם חלק מן התופעה שכובשת את העולם, ודאי שמעתם עליה רבות והתחבטתם בינכם לבין עצמכם האם גם לכם שמור מקום בתוך העולם הזה שהשתלט על חיי הפרט וכעת נמצא בעיצומו של תהליך השתלטות על העולם המסחרי גם כן, עם הצטרפותן של חברות ומותגים רבים לפרסום בפייסבוק.

מספר עובדות וסטטיסטיקה

פייסבוק נוסדה בשנת 2004 ומשימתה כיום, כפי שהם מגדירים אותה, הינה להפוך את העולם למקום פתוח ומחובר יותר. כיום, אנשים לא משתמשים בפייסבוק אך ורק על מנת לשמור על קשר עם חברים ומשפחה (למרות שזהו עדיין חלק משמעותי מאוד מהשימוש בו) אלא משתמשים בו גם על מנת ללמוד עוד על מה שקורה בעולם, ולחלוק עם העולם את מה שחשוב להם.

בסוף דצמבר 2011 נמדדו 845 מליון משתמשים פעילים בפייסבוק, כאשר 80% מתוכם כלל אינם ביבשת בארה"ב וקנדה. בנוסף, משתמשים בפייסבוק כיום במעל 70 שפות ובדצמבר נרשמו בכל יום 843 (!) משתמשים פעילים.

פייסבוק אינה מוגבלת לתקשורת מחשבים בלבד ובמוצרים הסלולריים אשר תומכים בפייסבוק נרשמו 425 מליון משתמשים בחודש דצמבר האחרון.

בישראל, השימוש בפייסבוק גבוה מאוד, והיא אחת המדינות שבהן אחוזים גבוהים מאוד משתמשים בפייסבוק.

כיום, אחוז ניכר מן התקשורת החברתית מתרחשת בפייסבוק בין אם בהודעות, בצ'ט, על גבי הוול ובעמודים של חברות מסחריות.

בספטמבר 2011 השיקה פייסבוק את הטיימליין החדש שלה שבו לגולש יש שליטה רבה יותר על התכנים שמופיעים בעמוד שלו, והוא יכול ליצור תמונה מלאה יותר על חייו.

לאחרונה נפתחה האופציה גם לעסקים להשתמש בטיימליין החדש.

עדכון ינואר 2013: Graph Search - מנוע החיפוש של פייסבוק

מה אנחנו עושים בפייסבוק?

תמונות - בפייסבוק מועלות 250 מליון תמונות בממוצע ביום, מה שהופך פיצ'ר זה לאחת הפעילויות המוצלחות והפופולריות ביותר שמאפשר פייסבוק.

ניוז פיד - הניוז פיד מאפשר לאנשים לשמור על קשר אחד עם השני באמצעות צפייה בסטטוסים, לינקים, תמונות ופעילות באפליקציות המקושרות לפיד. האפליקציות אליהן נרשמים בפייסבוק מקושרות לניוז פיד, כך שבכל פעם שחבר משתמש באפליקציה, האינפורמציה שעידכן מופיעה בפיד ונחשפת לכלל חבריו והאנשים אשר רשומים לפרופיל שלו.

קבוצות – קבוצות הפכו גם הן לפיצ'ר פופולרי וניתן כיום לפתוח קבוצה לכל מטרה- עסקית, לימודית, קבוצה לחברים, משפחה, על פי תחומי עניין ואף לארגון הפגנות, מסיבות ולחיפוש דירות (קבוצה פופלרית מאוד בישראל למחפשי דירה בתל אביב). קבוצות אלו יכולות להיות ציבוריות אך ניתן להגדיר בהגדרות הפרטיות שלהן שיהיו סגורות ואף סודיות.

הודעות ומסרים אישיים – בפייסבוק ניתן לקבל הודעות, אי-מייל, צ'ט ואף sms.

עמודים / pages – עמודים בפייסבוק הינם עמודים ציבוריים אשר מאפשרים לאמנים, אנשי ציבור, עסקים, מותגים או ארגונים ללא מטרות רווח ליצור נוכחות, מעורבות ושיחה עם אנשים בפייסבוק. כאשר אנשים עושים "לייק" לעמוד, הם למעשה מתחילים לקבל עדכונים מן העמוד, אותם הם יכולים לחלוק עם חבריהם ובכך ליצור חשיפה ומעורבות גבוהה יותר לעמוד.

שיחת וידאו – בשיתוף פעולה שבוצע עם סקייפ, ניתן כיום לבצע שיחות וידאו דרך הצ'אט שבפייסבוק.

רשימות חברים – פיצ'ר זה מאפשר למעשה לחלק את רשימת החברים לקטגוריות. מחד, ישנן רשימות של חברים קרובים, עליהם ניתן לראות אינפורמציה מפורטת יותר ולקרוא יותר מהפוסטים שהם מפרסמים. מאידך, ישנן רשימות חכמות אשר מאפשרות להישאר מעודכנים במתרחש בחייהם של חברים איתם יש לכם תחומי עניין משותפים כגון עבודה,  לימודים, משפחה ועוד, אך שאינם מוגדרים כחבריכם הקרובים ביותר.

הרשמה - כיום ניתן להירשם לפרופילים של אנשים אשר אתה מעוניין "לעקוב" אחריהם בלי להיות חברים שלהם. כך ניתן לקרוא את מה שכותב האמן/ סלבריטאי/ פוליטיקאי המועדף עליך ואף לבחור איזו אינפורמציה אתהמעוניין לקבל מהעמוד שלו. כאדם פרטי אתה גם יכול לבחור האם לאפשר להאנשים אחרים לבצע הרשמה לקבלת עידכונים מהפרופיל שלך.

הפלטפורמה של פייסבוק על קצה המזלג

פייסבוק מאפשרת למפתחים לבנות אפליקציות, אתרים ומכשירים אשר יוצרים אינטגרציה עם פייסבוק ובכך מגיעים למליוני אנשים / לקוחות פוטנציאליים. בסוף 2011 נמדדו יותר מ-7 מליון אפליקציות ואתרים שיוצרים אינטגרציה עם פייסבוק.

לפייסבוק ישנה גם שיטת תשלום מאובטחת אשר הינה ייחודית רק לפייסבוק. באופן זה ניתן לשלם עבור שימוש באפליקציות, סרטים, משחקים ועוד, ושיטה זו פותרת מפתחים מהעיסוק בבניית אופצית תשלום מאובטחת ייחודית לכל אפליקציה בנפרד.

אפשרויות פרסום PPC בפייסבוק

על מנת להותיר את פייסבוק חינמי וחופשי לשימוש ועל מנת לייצר הכנסות, החברה משתמשת במודל פרסום אשר מאפשר למפרסמים להגיע למעשה לקהל של מעל 800 מיליון לקוחות פוטנציאליים. מודל הפרסום בפייסבוק מתחלק למעשה לשני חלקים כאשר הראשון הינו מודעות פייסבוק אשר משתמשות בפרטים האישיים אשר כל משתמש בוחר להזין בפרופיל האישי שלו על מנת לאפשר לו לקבל פרסום ממוקד.

הנתונים מתבססים על סטטוס זוגי, השכלה, מקום מגורים, גיל, תחום עיסוק ועוד. מפרסמים אף יכולים להגדיל את המעורבות של הגולשים בכך שהם יכולים לשלב במודעה גם מי מהחברים של הגולש עשה "לייק", על העמוד של המפרסם.

אמצעי פרסום שני הינו סיפורים ממומנים. אלו מאפשרים למפרסמים להגדיל את הפוסטים שהמשתמשים כבר שיתפו עם חבריהם. למשל: כאשר משתמש משתף את חבריו שהוא ביצע צ'ק - אין במסעדה זה מופיע בניוז פיד שלו. המסעדה יכולה לרכוש סיפורים ממומנים על מנת להגדיל את התפוצה של הסיפור לכל חבריו של המשתמש אשר ביצע את הצ'ק - אין.

מודל הפרסום בפייסבוק הנו מודל PPC - תשלום לפי הקלקה. זאת אומרת שהמפרסם משלם לרשת החברתית בכל פעם שגולש לוחץ על המודעה שלו.

פרטיות צנעת הפרט זכויות יוצרים והרשת החברתית של פייסבוק

בעבר אנשים חששו מאיסוף מידע עליהם באמצעות האינטרנט, ורבים בחרו לא לפתוח פרופיל כלל  או לחסום אותו בפני אנשים שאינם חבריהם. השני עדיין מתבצע במקרים רבים ומשתמשים בוחרים לחשוף רק חלק מהמידע עליהם לכל גולשי הפייסבוק, אך גולשים רבים בוחרים לחשוף הכל ברשת, וכמה שיותר.

הבעיה מתעוררת כאשר בשלב מסוים משתמש רוצה להסיר את המידע שמפורסם עליו, אך אין ביכולתו לעשות זאת משום שכל מידע אשר מועלה לרשת נשאר שם לצמיתות. משתמשים רבים אינם יודעים זאת תחילה ולכן, לעיתים בשלב מאוחר יותר כאשר הם בוחרים להסיר מידע אין באפשרותם לעשות זאת. רצוי אם כן להיזהר בבחירת איזה מידע / תמונות / קישורים / סטטוסים לחשוף בפרופיל האישי בפייסבוק.

היום גם מעסיקים פוטנציאליים נכנסים לפרופילים של המועמדים ומבררים מיהו האדם אשר מתראיין מולם, חברות ביטוח מבצעות חקירות הונאת ביטוח באמצעות דף הפרופיל שלכם, המפקד בצבא יכול לדעת אם הוצאת גימלים בגלל שהיית חולה באמת או שבעצם נסעת לחרמון במקום לבסיס וסבתא בודקת למה הברזת לארוחת צהריים בשישי בערב. 

חשוב לדעת כי מעת לעת פייסבוק משנים את מדיניות הפרטיות שלהם, אך לא תמיד מודיעים על כך, ובמקרים שהם מודיעים, בדר"כ לא יהיה זה בקול תרועה, אלא יבוא לידי ביוטי בהודעה קטנה וצנועה כאשר מרבית המשתמשים אפילו לא מודעים למידת החשיבות של שינוי המדיניות, אשר משנה אף את הגדרות הפרטיות שהוגדרו בעבר על ידי המשתמש, כך שהמשתמש אינו מודע לכך, שאם היבטים מסוימים בפרופיל האישי שלו היו סגורים, כעת הם פתוחים לכל דורש.

איך ישראל הפכה למעצמת פייסבוק?

בישראל ישנם כיום כ-3.5 מליון משתמשים רשומים, המהווים כ- 66% מצרכני האינטרנט בישראל וממקם אותה במקום ה-43 בעולם בשימוש בפייסבוק. הפייסבוק בישראל גדל מאוד ומלבד שימוש פרטי ניתן לראות שישנו שימוש גבוה גם בקרב בתי עסק ועמודים של חברות, מועדונים, מסעדות, מוצרים ואמנים, השימוש בעמודים של פייסבוק לעסקים וכד' הפכו פופלריים מאוד.

בישראל ניתן למצוא גם עמודי סאטירה רבים בהם אנשים חולקים משפטים שנונים, מצחיקים ומשתפים בתוכן מעניין שנתקלו בו כמו גם "מימים" - מונח שטבע ריצ'רד דוקינס כשהתייחס לדרך שרעיונות משכפלים עצמם. בניוז פיד: כשמשתמשים רבים כותבים באינטנסיביות וריאציות על אותו רעיון/ תמונה/ לינקים וכיו"ב.

נתח גדול של בלוגים בתחום האינטרנט מפרסם ידיעות על פייסבוק בתדירות גבוהה מאוד בשל העניין של הישראלי הממוצע ובעיקר אנשי הסושיאל מדיה בשוק הגדל הזה. כיום ניתן למצוא מידע בכל חידוש בפייסבוק מיד עם התרחשותו אם לא קודם, טיפים לשימוש טוב יותר בפיצ'רים שפייסבוק מציעה לגולש, דיווחים מהעולם ומהארץ, רכילות הקשורה לפייסבוק ואף רשימת המשפיענים הגדולים של הפייסבוק בחלוקה חודשית או אף שבועית בתחומי מדינת ישראל.

מעניין לגלות כי 80% מבני הנוער בישראל מחזיקים בחשבון פייסבוק וכיצד שימוש זה בקרב בני הנוער משפיע על חייהם. כבר נכתבו כתבות רבות על ההיבט השלילי של פייסבוק בעיקר בהקשר של חרם בקרב ילדים שמתפתח גם בתוך הפייסבוק ואף גרם לנער להתאבד. גם בחו"ל נרשמו מקרים של בני נוער שלקו בדיכאונות ואף התאבדו עקב פרסום שלילי עליהם, חרם אינטרנטי ואף פרסום תמונות עירום של נערות.

מענה לבעיה זו איננו בנמצא כיום, אך יש לשקול כיצד ניתן לטפל בבעיה זו על מנת למנוע הישנות מקרים כמו התאבדות בקרב בני נוער עקב שימוש בפייסבוק.

ליחצו: האם אתם משתמשים ברשתות החברתיות לטובת העסק?

תאריך: 18/03/2012 13:36    מחבר:


רוצה לדעת יותר? פנה אלינו כבר עכשיו >