נגישות אתרי אינטרנט לבעלי מוגבלויות - נגישות באינטרנט
נגישות לאתרי אינטרנט - מה עושים על מנת להקל על אנשים עם מוגבלויות גם באינטרנט...
נגישות אתרי אינטרנט לבעלי מוגבלויות - נגישות באינטרנט03-5446364נגישות אתרי אינטרנט לאנשים עם מוגבלויות

Hebrew

מה אפשר לעשות בכדי להפוך אתר אינטרנט לנגיש יותר?

נושא הנגישות זוכה לתשומת לב רבה בשנים האחרונות ולאחרונה, גם באינטרנט. כמו בעולם האמיתי, גם נגישות באינטרנט חשובה מאוד בכדי לאפשר לאנשים הסובלים ממוגבלויות שונות לגלוש ברשת האינטרנט בצורה נוחה ויעילה יותר. ברוב המקרים, המפתח שיאפשר לאוכלוסיה זו לגלוש באתר האינטרנט שלך, הוא בידיך.

נגישות אתרי אינטרנט היא קריטית לכ – 25% מהאוכלוסייה הישראלית, המתקשה לגלוש באתרים רבים בשל מוגבלויות שונות. מדוע אתה חייב להנגיש את אתר האינטרנט שברשותך? מלבד הדאגה הברורה לחברה שוויונית המאפשרת גם לאנשים בעלי מוגבלויות גישה נוחה לעמודי אינטרנט, חשוב לציין שמדובר ב – 25% מלקוחותיך הפוטנציאליים.

נגישות באתרי אינטרנט – אילו קשיים מונעים נגישות?

ניתן למנות שלושה מחסומים עיקריים שפוגעים בנגישות אתרי אינטרנט:

הפעלה – אתרי אינטרנט שאינם נגישים לבעלי מוגבלויות, מתאפיינים במחסומים מבחינת הפעלה. כך לדוגמא, אנשים פגועי גפיים שאינם יכולים לתפעל מקלדת, או עכבר, לא יוכלו לגלוש באתרים אלו, לכתוב בהם, או למלא טפסים.

תפיסה – אנשים בעלי מוגבלויות חושיות יתקשו לגלוש באתרי אינטרנט לא נגישים. אנשים שסובלים מליקויי ראייה יתקשו מול טקסטים ואלמנטים גראפיים, עברי צבעים לא יפנימו מידע המועבר באמצעות צבע וכבדי שמיעה יתקשו להאזין לערוצי שמע באתר.

הבנה – הבנת התוכן באתרי אינטרנט גם היא תלויה בנגישות האתרים לבעלי מוגבלויות. אומנם אנשים אלו אינם בהכרח מוגדרים כמוגבלים במובן המקובל של המונח, אך בכל הנוגע לגלישה באינטרנט, לא הכל נגיש להם. כך לדוגמא, בשל קשיי שפה הם יתקשו להבין טקסטים מורכבים, שאינם מפוסקים כראוי ונעשה בהם שימוש בביטויי סלנג. אנשים דיסלקטיים יתקשו להבין תוכן שארגונו לוקה בחסר ובמהרה יגלו שהם אובדים בתוך מלל רב ונטול משמעות.

נגישות לטכנולוגיות מסייעות

פן נוסף וחשוב של נגישות אתרי אינטרנט, נוגע למבנה הטכנולוגי של האתר. אנשים רבים הסובלים ממוגבלויות פיסיות נעזרים בטכנולוגיות מסייעות לצרכי גלישה. דוגמא מוכרת לכך, היא טכנולוגיה המקריאה טקסטים מתוך עמודי אינטרנט ומאפשרת גישה לעיוורים. מבנה האתר צריך להתאים לשימוש בה, מבחינת תוכנה.

פתרונות נגישות באתרי אינטרנט

כמו בעולם האמיתי כך גם בעולם הוירטואלי, נושא הנגישות מורכב משני חלקים – הראשון נוגע לעזרים וטכנולוגיות מסייעות שדרושות לאדם הסובל ממוגבלויות והשני נוגע למידת נגישותה של הסביבה.

בעולם האמיתי אנשים שסובלים ממוגבלויות עלולים להזדקק למכשירי שמיעה, משקפי ראייה, כיסאות גלגלים וכיוצא באלו. במקביל, על הסביבה להיות נגישה עבורם, מבחינת מבנה המדרכות, גישה לכיסאות גלגלים, שילוט ברור ובולט יותר, רמזורים המשמיעים צליל בעת התחלפות וכדומה.

באינטרנט בעלי מוגבלויות עושים שימוש בטכנולוגיות תמלול וקריאת מסך, תחליפי עכבר ומקלדת ואמצעים נוספים. על אתרי האינטרנט להיות נגישים עבורם, לאפשר שימוש בעזרים אלו ולהתאים ליכולות התפיסה וההבנה שלהם.

כמה עולה לבנות אתרי אינטרנט נגישים?

ובכן, זו כנראה שאלת השאלות ובאופן שמפתיע רבים – ההבדל אינו משמעותי. מדובר בתוספת של אחוזים בודדים על עלות הבנייה של האתר. אולם, מדובר בשיקול שכדאי לעשות מראש, שכן עריכת שינויים והתאמות באתר קיים, עלולה לעלות יותר ולעיתים אף הרבה יותר.

הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה בנושא על ידי: לחיצה ממש כאן!

לקריאה נוספת בנושא לחץ: הנחיות גוגל לשיפור נגישות באינטרנט

תאריך: 21/06/2011 14:35    מחבר:


רוצה לדעת יותר? פנה אלינו כבר עכשיו >